Jdi na obsah Jdi na menu
 

HISTORIE

   Když v roce 1958 několik studentů 11. třídy přerovského gymnázia zakládalo dixielandový orchestr, málokoho z nich napadlo, že se začala psát historie kapely, která brzy přesáhla hranice města i regionu, a která - později pod jiným názvem - šíří již 45 let vysokou interpretační úroveň jazzové kapely z Přerova po celé Evropě.

   Dixieland XI.A jak zněl původní název orchestru se prosadil již v prvních letech své existence a jeho nahrávky se objevovaly v rádiu i televizi. Již na počátku 60. let vyvážela kapela amatérský jazz do Belgie a Jugoslávie.

   V průběhu své činnosti a s novým názvem Academic Jazz Band od roku 1966 měnila kapela své personální i nástrojové obsazení a věnovala se v různých období interpretaci široké škály stylů a jazzových žánrů od dixielandu až po velkokapelový swing.

   V polovině 80. let došlo k upravení obsazení orchestru do dnešní podoby a kapela se zaměřila na období tzv. ranného swingu. Ten zahájil své vítězné tažení na přelomu 20. a 30. let americkými velkoměsty a znamená přechodné období mezi tradičním jazzem a pozdějšími velkými swingovými bandy. Jeho přínosem jsou náročná komplikována aranžmá s ansámblovými pasážemi v tříčlenné saxofonové a stejně početné žesťové sekci. To ovšem znamenalo soustředit kolem sebe muzikálně a technicky zdatné hudebníky, přesné v rytmu, souhře a intonaci a právě AJB je z těchto hudebníků složen.